Pinot Noir — szlachectwo okryte rubinowym płaszczem

pinot noir

Burgundia, I wiek naszej ery. To już wtedy, według najstarszych zapisków, francuskie obszary uprawne obfitowały w szczep pinot noir. Lata jego świetności mają jednak dopiero nadejść… Wczesne średniowiecze, kiedy to górował monastycyzm, było czasem rozmaitych obrzędów religijnych, które nie mogłyby odbyć się bez odpowiedniego gatunku wina. Niestety, Burgundia ze względu na brak dostępu do morza, w znacznym stopniu miała ograniczone możliwości importu trunku. Problem ten został zgłoszony do panującego wówczas króla Guntrama.

Pinot noir głównym szczepem Burgundii…

Król Guntram nie pozostawił duchownych bez wsparcia — toteż w 579 roku zapisał klasztorowi na własność winnicę, w której sami mogli przygotowywać wino liturgiczne. Ten pomysł spodobał się kapłanom. Z czasem zaczęły powstawać duże, przyklasztorne winnice, w których jednym z uprawianych szczepów był właśnie pinot noir. Do czasu. W 1395 roku książę Burgundii Filip II Śmiały zakazał uprawy konkurencyjnego szczepu (gamay), co znaczyło, że pinot noir był od tego momentu jedynym szczepem uprawianym w Burgundii. Jego popularność z roku na rok była coraz większa, a obszary upraw błyskawicznie się poszerzały — pochłonęły Alzację, Jurę, Szampanię czy Dolinę Loary, a wkrótce także tereny innych krajów. Nie wszystkim jednak godne było oceniać czerwone wina z pinot noir.

Wyjątkowo trudny w uprawie szczep…

Szybko okazało się, że szczepy pinot noir nie są tak proste w uprawie, jak mogłoby się wydawać. Ta odmiana jest niezwykle wymagająca — niska odporność na choroby, konieczność zapewnienia wysokiego nasłonecznienia czy mała wydajność sprawiły, że produkcja win ze szczepów pinot noir była z jednej strony nieopłacalna, z kolei z drugiej — trunek ten był szlachetny i wyjątkowy. Do dzisiaj są przez to uznawane za ekskluzywne wina i jedne z najdroższych. Smakowanie ich jest wspaniałym doświadczeniem dla koneserów.

Michał Popiołek - Saint Vincent
Pinot Noir charakteryzuje się głęboką, rubinową czerwienią

Poezja zamknięta w butelce Pinot Noir…

„Czarna szyszka”, czyli pinot noir w wolnym tłumaczeniu, to określenie doskonale pasujące do tego wina. Jego ciemna barwa zawdzięczana jest starannie dobranym owocom — malinom, truskawkom, rabarbarowi czy agrestowi. Stało się więc eleganckim, a zarazem aromatycznym, lekko kwaskowatym i soczystym winem. Rozkoszy możesz doświadczyć na własną rękę, sięgając po butelkę pysznego wina Pinot Noir do dań mięsnych — kaczki, gęsi, cielęciny — czy rybnych.

Wejdź do świata francuskiego kunsztu w polskiej winnicy Saint Vincent! Odkryj owocowe nuty najdroższych win świata i rozsmakuj się w przedwiecznej recepturze. Umów się na degustację win lub spotkaj się z naszym sommelierem, a chętnie opowiemy Ci o szczegółach powstawania prestiżowego Pinot Noir.

Strona przeznaczona dla osób dorosłych

Czy masz ukończone 18 lat?