Winnica Saint Vincent

Enolog, sommelier i kiper — jak ich zawód wpływa na smak wina?

degustacje z sommelierem

Aromat soczystych owoców, piękny kolor i właściwa konsystencja… — jedni to dostrzegają, inni zwyczajnie stwierdzą, że wino jest dobre bądź nie. By usłyszeć pierwsze z tych dwóch słów, sztab ekspertów pracuje latami. Wbrew pozorom to najwyższy wyraz uznania dla producenta trunku. Skąd jednak wytwórca wie, że jego wino jest gotowe do sprzedaży? I kto przekaże gościom całą historię powstania tego napoju? Tu istotną rolę pełnią specjaliści od win — enolodzy, sommelierzy i kiperzy.

Enolog — specjalista od produkcji wina

Enolodzy to absolwenci studiów enologicznych, którzy mają doskonałą wiedzę związaną z uprawą winorośli, technologią produkcji wina czy gatunkami tego trunku — często bywają konsultantami producentów win, uczestniczą w każdym etapie wytwarzania napoju oraz w niektórych sytuacjach prowadzą rozmowy z sommelierami i handlowcami w momencie jego sprzedaży. Ich szeroka wiedza pozwala na to, by rozpoznać gatunek, skład czy właściwości wina. Zadaniem enologa pracującego dla winnicy jest skrupulatne przeprowadzanie badań fizycznych, chemicznych i mikrobiologicznych, a także opracowywanie nowych technologii związanych z produkcją wina. Pomaga on także w doborze odpowiedniego sprzętu do przygotowywania trunków.

Sommelier — wykwalifikowany łącznik producenta z konsumentem

Sommeliera najczęściej znajdziemy w wykwintnych restauracjach. Może, lecz nie musi być nim kelner. Jest to wykwalifikowana osoba z zakresu znajomości rodzaju win, a także sposobu ich podawania. Sommelierzy doskonale wiedzą, które wino najlepiej zaserwować do konkretnego dania — ryby, mięsa, deseru czy innego. Mają doskonałą wiedzę o rodzajach szczepów użytych do produkcji wina, wiedzą, który napój będzie delikatny, a który rześki. Sommelier potrafi rozpoznawać regiony pochodzenia szczepów, jak i roczniki win. Bez problemu rozróżni wytrawne, czerwone wino Pinot Noir od Regenta. Może on doradzić konsumentowi zakup trunku z konkretnego roku, gdyż wie, że był on dobry dla danych zbiorów. Taka osoba ma szczególnie rozwinięte zdolności interpersonalne.

degustacje z sommelierem
W winnicy Saint Vincent można umówić się na degustację z sommelierem, aby lepiej poznać proces powstawania win

Kiper — degustator trunków

Kiper jest osobą, która pierwsza powinna spróbować wyprodukowanego wina. Ma ona szeroko rozwinięte zmysły węchu i smaku. Jako degustator ocenia zapach, barwę, smak oraz klarowność wina, a także obecność osadów czy ewentualnie źle dobrane proporcje składników. Ocenie podlega zarówno wino w butelce, jak i już rozlane do kieliszka. Zadaniem kipera jest wyłonić wszystkie wady oraz zalety trunku, co ma przełożenie na ogólną jakość produktu, a także jego cenę. Specjalista ten degustuje gotowy napój, a następnie stwierdza, czego w nim brakuje i co należy dodać. Pomaga w ten sposób wytwórcy w stworzeniu wina idealnego.

Producent wina, który chce, by jego trunek był naprawdę dobry, powinien na stałe współpracować z ekspertami — szczególnie enologami i kiperami. Sommelierzy z kolei przydadzą się w winnicy, kiedy będzie chciał on zaprosić gości na spróbowanie swoich wyrobów. Degustacje z sommelierem pozwolą producentowi na pochwalenie się znakomitą historią jego wina. Wiedza tych trzech specjalistów ma kluczowe znaczenie w sukcesie sprzedaży, gdyż jeśli będziemy opierać się wyłącznie na własnych doznaniach, wino może nie przypaść do gustu konsumentom.

logo saint vincent czarne

Strona przeznaczona dla osób dorosłych

Czy masz ukończone 18 lat?