Wino białe wytrawne – powitaj Nowy Rok przy jego lampce!

kieliszki z szmapanem

Już niedługo sylwester, dlatego też jak najszybciej należy zacząć do niego przygotowania, aby w wyjątkowy sposób pożegnać stary rok i z dobrym nastrojem rozpocząć ten przyszły – 2023. Tradycją jest, że wraz z wybiciem północy rozlewa się do kieliszków szampana, który towarzyszy podczas składania noworocznych życzeń. Dla osób ceniących sobie oryginalne rozwiązania, nieprzepadających za smakiem tego alkoholu, a także za obecnymi w nim bąbelkami ciekawą opcją będzie zastąpienie go wytrawnym winem białym (niemusującym).

Wino polskie białe – dobry wybór na imprezę sylwestrową

Imprezy bądź bale sylwestrowe cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród młodego, jak i starszego pokolenia. Często są organizowane przez hotele lub restauracje. Wszystkie ośrodki przygotowujące sylwestra muszą zaopatrzyć się w różnego rodzaju alkohole, w tym w wysokiej klasy, polskie wina. Przyjęło się, że w ostatni dzień roku można zaszaleć – nie tylko pod względem doboru kreacji czy też energicznych tańców na parkiecie, lecz również poprzez zrezygnowanie z wypicia lampki szampana o północy na rzecz równie delikatnego w smaku wytrawnego, niemusującego wina rodzimej produkcji.

Czy każde wino musujące możemy nazwać szampanem?

Nie jest dużym zaskoczeniem, że już od wielu lat szampan jest uznawany jako synonim wina musującego – to błąd! Co prawda szampan to jeden z jego rodzajów, ale nie można zawsze klasyfikować go właśnie w ten sposób. Alkohol ten produkuje się w Szampanii, gdzie panuje niska temperatura, a więc warunki, niesprzyjające wytwarzaniu wina. Z tego też powodu opracowano metodę szampańską (tradycyjną), w której wykorzystuje się powtórną fermentację odpowiadającą za smak trunku oraz obecne w nim bąbelki. Jednak, aby alkohol mógł nosić zaszczytne miano prawdziwego szampana, to należy w nim użyć trzech rodzajów owoców, bąbelki muszą powstać w naturalny sposób (podczas fermentacji), a sam produkt nie może być dosładzany.

Co łączy szampana z innymi winami musującymi? Przykładowo sposób podania, ponieważ wszystkie z nich serwuje się w wysokich, wąskich kieliszkach. Co ciekawe, nie należy ich pić na mocno obciążony żołądek czy po spożyciu wysokoprocentowych alkoholi – jest to bardzo ważną informacją, o której często zapomina się podczas imprezy sylwestrowej. Wbrew pozorom przywitanie Nowego Roku przy lampce musującego wina może tylko pogorszyć samopoczucie. W dodatku wiele osób źle reaguje na lekko gazowane/musujące napoje, dlatego wytrawne, białe wino polskie jest lepszym, a co najważniejsze – bezpieczniejszym wyborem.

wino Pinot Gris
Nasze wino Pinot Gris wyróżnia się niesamowitym, lekko owocowym smakiem

Jakie wino wytrawne wybrać na sylwestrową noc?

Znakomitą opcją będzie wino Muscat Ottonel – białe, wytrawne. Czym się ono wyróżnia? Niezwykle bogatym, kwiatowym aromatem i średnim poziomem kwasowości. To wprost idealny alkohol do serwowania z drobiem. Wino Muscat Ottonel zachwyci nie tylko wyjątkowym smakiem z wyczuwalną nutą brzoskwini, żółtych jabłek i jaśminowca, lecz także złocistym kolorem.

Na imprezę sylwestrową warto zaopatrzyć się również w białe, wytrawne wino Riesling. Doskonale łączy się ono z daniami rybnymi, serami, a także z owocami morza. W jego smaku można odnaleźć aromaty limonki, zielonego jabłka oraz brzoskwini. Wino to jest bardzo orzeźwiające i posiada naturalną kwasowość.

Pinot Gris – wino posiadające słomkowy (a nawet lekko różowy) kolor ze złotymi refleksami. Wyróżnia się aromatem dojrzałych cytrusów, gruszki i żółtego jabłka. Oprócz tego można w nim wyczuć posmak tropikalnych owoców. Jest ono dedykowane osobom przypadającym za lekkim, delikatnym, a także owocowym smakiem.

Ciekawostki – co warto wiedzieć?

Uważa się, że najmniejsze ryzyko odczuwania silnego kaca jest właśnie po wypiciu jasnych alkoholi. Dlaczego? Im ciemniejsza barwa alkoholu, tym większa zawartość kongenerów (substancji chemicznych powstałych na skutek procesu fermentacji). W praktyce oznacza to po prostu mocniejszego kaca po spożyciu „ciemniejszego” alkoholu. Warto również pamiętać, aby podczas balu sylwestrowego nie łączyć różnych rodzajów alkoholi, np. wina wytrawnego białego z czerwonym słodkim, gdyż często jest to idealny przepis na odczuwanie nieprzyjemnych skutków dnia następnego.

Wybranie podczas imprezy sylwestrowej białego wina wytrawnego zamiast tego musującego i spożywanie go o północy stanowi niezwykle oryginalną opcję. Nie każdy przecież przepada za bąbelkami. W przypadku chęci zakupu wysokiej klasy, wytrawnego wina, warto sprawdzić trunki oferowane przez winnice polskie, takie jak nasza.

Życzymy szczęśliwego Nowego Roku!

Strona przeznaczona dla osób dorosłych

Czy masz ukończone 18 lat?