Wybór wina na prezent cz. 2

wino na prezent

Jakie polskie wino na jaką okazję?

W poprzednim wpisie wskazaliśmy podstawowe okoliczności, w których wino będzie stanowić doskonały prezent. Zgodnie z obietnicą w części drugiej zajmiemy się rozważaniami, jakie konkretnie wino lubuskie z Winnicy Saint Vincent wybrać, aby okazało się ono strzałem w dziesiątkę. Mamy w portfolio osiem win, a zatem jest z czego wybierać!

Z przyczyn oczywistych im większa grupa odbiorców naszego podarunku, tym trudniej wybrać wino, które będzie wszystkim smakować. Dużo łatwiej wybrać odpowiednie wino na prezent dla swoich rodziców niż dla grupy kilkuset partnerów biznesowych, których chcemy obdarować na święta. Mimo wyższego stopnia skomplikowania również w drugim przypadku możemy posłużyć się pewnymi ogólnymi zasadami, które sprawią, że zdecydowana większość odbiorców będzie zadowolona z wręczanego upominku.

Jakie wino wybrać dla przyjaciół i rodziny?

Tu sprawa wydaje się stosunkowo najprostsza – zbadaj gust osoby, która będzie obdarowywana. Jeżeli znacie się dobrze, na pewno wiesz, jakie wina pija bliska Ci osoba – Twój rodzic czy najlepsza przyjaciółka. Nie chodzi tu nawet o konkretny szczep, bowiem może się okazać, że najlepsze wina lubuskie nie powstają akurat z tej odmiany winogron. Rzecz polega jednak na określeniu ogólnej stylistyki. Czy w guście osoby, którą chcesz obdarować, są wina czerwone? Jeśli tak, należy skierować wzrok w kierunku naszego Regenta, Cuvee Jutrzenki lub Pinot Noir. Idźmy dalej, jeśli czerwone – to cięższe czy lekkie? Te pierwsze to Regent i Jutrzenka, te drugie zdecydowanie szlachetny Pinot Noir. Jeżeli jednak wiesz, że poruszać się musisz w świecie win białych – jaki stopień wytrawności będzie odpowiedni? Nasze wytrawne biele to świeży, kwasowy, orzeźwiający Riesling lub bardzo aromatyczny, delikatny, kobiecy Muscat Ottonel. Z kolei z win półwytrawnych możemy zaproponować przede wszystkim bogate i złożone Słoneczne, które jest połączeniem Rieslinga, Pinot Gris oraz Muscata Ottonela. Z kolei miłośnikom tropikalnych smaków szczególnie polecamy niemal półsłodkiego Gewurztraminera. Wybór jest naprawdę szeroki, co przekłada się na możliwość dopasowania idealnego wina na prezent dla każdej osoby.

butelki wina na stole
Dobór wina na prezent zależy od upodobań, okazji oraz wielkości obdarowanej grupy

Jakie wino wybrać dla naszych klientów oraz pracowników?

W przypadku tak dużej i niejednorodnej co do gustów grupy, jak klienci firmy lub jej pracownicy, sprawa wymaga przyjęcia pewnych ogólnych założeń. Powinniśmy określić, czy dobrym pomysłem będzie lubuskie wino czerwone lub białe, lekkie czy cięższe. Możemy oczywiście wybrać miks różnych, co będzie szczególnie przydatne, jeżeli gusta części obdarowywanych są nam znane. Jeżeli jednak musimy kupić wino „w ciemno”, zastanowić się należy, na jaką okazję zostanie ono najprawdopodobniej otwarte. Jeżeli polskie wino, które wybraliśmy jako prezent, będzie wręczane gościom w okresie świąt Bożego Narodzenia (a tak zazwyczaj się dzieje), zastanówmy się, co pojawia się najczęściej na świątecznym stole.

Wychodząc z założenia, że wino pojawi się na stołach już w Wigilię, powinniśmy sięgnąć po świeże wino białe, które kapitalnie połączy się z królem wigilijnych stołów – świątecznym karpiem. Ta tłusta ryba świetnie czuć się będzie w towarzystwie bieli o bardziej kwasowym profilu smakowym. Takim winem jest zdecydowanie polski Riesling od Winnicy Saint Vincent. Będzie on pasował zresztą do wielu innych dań tego wieczoru, takich jak kwasowa kapusta z grochem, ryba po grecku czy tradycyjny śledź w occie i cebuli.

Dla wielu osób podanie wina do Wigilii może jednak nie być oczywistym wyborem. Tradycyjnie jest to jeszcze dzień postu, w związku z czym alkohol może być uznany za niestosowny. W takiej sytuacji wino, które dajemy na prezent, najpewniej pojawi się na stole dopiero w pierwsze lub drugie święto. Ponieważ w tych dniach na stołach królują już mięsa, w tym szczególności pieczenie wołowe lub wieprzowe, najlepszym kierunkiem będzie czerwone wino o dobrej strukturze, jak choćby nasz Regent. Wina lubuskie to przede wszystkim wina białe, ale również wśród czerwieni mamy się czym pochwalić. Dojrzały, śliwkowy, nieco dymny Regent kapitalnie będzie się komponował ze świątecznym pieczonym mięsem.

Podczas doboru wina zastanówmy się więc, którą drogę wybrać. Dzięki znajomości zwyczajów osoby obdarowywanej możemy z łatwością określić, jaki rodzaj tego eleganckiego trunku spisze się najlepiej. Oczywiście nie jesteśmy w tej decyzji pozostawieni samym sobie. Pracujący w naszej winnicy Sommelier Michał zawsze służy profesjonalną radą i pomocą!

Strona przeznaczona dla osób dorosłych

Czy masz ukończone 18 lat?