Butelkowanie wina

Wino dla firm

Jaką butelkę wybrać dla Twojego wina?

W poprzednich wpisach przedstawiliśmy pokrótce, jak wygląda proces produkcji wina. Polskie wina, choć z natury nieco inne, niż trunki wielkich krajów winiarskich takich jak Włochy czy Francja, podlegają tym samym prawom i powstają w podobny sposób. Oczywistym jest jednak, że wina nie pije się prosto z beczki czy stalowego zbiornika – musi ono przed sprzedażą zostać ładnie oraz solidnie zapakowane. Butelka i etykieta mówią wiele o naszym guście czy ambicjach. Są pierwszym komunikatem w zetknięciu z konsumentem, a zarazem naszą najlepszą, najszczerszą reklamą.

Przy wyborze butelki musimy odpowiedzieć sobie na trzy pytania – jaki ma mieć kształt, kolor i pojemność. Te elementy będą miały wpływ nie tylko na walor wizualny naszego wina. Butelka to swoisty dom dla naszego wina do czasu jego wypicia przez naszych klientów. Z natury rzeczy wino to produkt, który nie musi być od razu spożyty (choć wbrew utartemu powiedzeniu „wino im starsze, tym lepsze” z reguły nie powinien być też zbyt długo przetrzymywany – opowiemy o tym w innym wpisie 😉).

Wpływ kształtu butelki na wino

Główną motywacją przy wyborze kształtu butelki dla danego polskiego wina będzie jej walor estetyczny. Poza samą oceną na zasadzie „podoba mi się – nie podoba mi się” warto wiedzieć, żpjustifye określone kształty butelki są typowe dla określonych regionów winiarskich świata. W Winnicy Saint Vincent używamy klasycznej butelki typu Bordeaux. Butelki szersze i bardziej beczułkowate u dołu są charakterystyczne dla Burgundii. Wydłużone, cienkie butelki tzw. flet to natomiast butelka najczęściej występująca w Alzacji oraz w Niemczech. Ciężkie, rozszerzające się ku górze butle stały się znakiem rozpoznawczym win włoskich szczególnie z regionu Apulii. Kształt butelki może mieć jednak również wpływ na bezpieczeństwo przechowywania wina. Doskonałym przykładem są butelki dedykowane do win musujących. Polskie winnice produkują coraz więcej popularnych „musiaków”, gdyż sprzyja temu chłodny klimat Polski oraz stale rosnący popyt na tę kategorię. Butelki te muszą być wykonane z grubszego szkła, natomiast denko powinno być mocniej wklęsłe. Dzięki temu ciśnienie w butelce wynoszące nawet ponad 5 atmosfer nie napiera wprost na dno butelki i ryzyko jej rozerwania jest mniejsze.

wina dla firm z personalizacją
W Winnicy Saint Vincent od samego początku używamy butelek typu Bordeaux

Wpływ koloru butelki na wino

Podobnie jak przy wyborze kształtu, wybór odpowiedniego koloru również ma przede wszystkim podnieść wartość estetyczną naszego produktu. Najbardziej popularnym wariantem są różne odcienie zieleni, choć zdarzają się butelki wpadające w brąz, niebieskie, a niekiedy prawie czarne. Popularne są również butelki przezroczyste, choć te używane są wyłącznie do win białych i różowych. Walor wizualny naszego wina to jednak niejedyny element, na który wpływ ma kolor butelki. Ciemne butelki przepuszczają mniej promieni słonecznych do samego wina. Wystawienie trunku na działanie słońca w szybkim tempie degraduje jego walory smakowe. Butelki inne niż przezroczyste będą więc stanowić rodzaj filtra UV, przedłużając tym samym żywotność naszego wina. Jest to szczególnie istotne, kiedy produkt trafi już na półki sklepowe. Aspekt ten nie ma większego znaczenia do czasu, gdy wino leży spokojnie w ciemnej piwnicy winiarza.

Wpływ rozmiaru butelki na wino

Rozmiar butelki ma bardzo duże znaczenie w kontekście żywotności wina i sposobu jego dojrzewania. Tym razem, choć niektórzy nawet tutaj mogą dopatrzyć się pewnych cech pozytywnych na zasadzie „im większa, tym ładniejsza”, walor estetyczny opakowania schodzi na drugi plan. Znane z winiarskiej i sommelierskiej praktyki jest zjawisko lepszego dojrzewania wina w pojemnikach o większej objętości. Np. wino dojrzewa lepiej w kadzi, aniżeli w butelce. Potwierdza to nasza praktyka. Przeprowadziliśmy eksperyment na Regencie z rocznika 2018, którego zabutelkowana partia wypadała gorzej jakościowo, niż część pozostawiona na rok dłużej w kadziach. Standardowa butelka na wino to 0,75 l. W mniejszych butelkach zamykane są niekiedy wina, których produkcja jest ilościowo bardzo ograniczona, np. wina słodkie. Duże butelki jak np. Magnum (1,5 l), czy Jeroboam (3 l) pozwalają na lepsze dojrzewania wina i wydłużają jego żywotność. 

Strona przeznaczona dla osób dorosłych

Czy masz ukończone 18 lat?